L-Aspartic acid-1-13C
ALDRICH/489972 - 99 atom % 13C
CAS Number: 81201-97-0
Empirical Formula (Hill Notation): 13CC3H7NO4
Molecular Weight: 134.10
MDL Number: MFCD00083887
Linear Formula: HO2CCH2CH(NH2)13CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C4H7NO4/c5-2(4(8)9)1-3 |
| InChI key | CKLJMWTZIZZHCS-GZPBOPPUSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]25/D +25.0°, c = 2 in 5 M HCl |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N[C@@H](CC(O)=O)[13C](O)= |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H351 |
| Precautionary statements | P281 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 40 |
| Safety Statements | 22-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |


