L-Glutamic acid-3-13C
ALDRICH/490016 - 99 atom % 13C
CAS Number: 115473-51-3
Empirical Formula (Hill Notation): 13CC4H9NO4
Molecular Weight: 148.12
MDL Number: MFCD00190316
Linear Formula: HO2CCH213CH2CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| availability | not available in Japan |
| form | solid |
| InChI | 1S/C5H9NO4/c6-3(5(9)10)1- |
| InChI key | WHUUTDBJXJRKMK-AANACRNLSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | 205 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]25/D +31.0°, c = 2 in 5 M HCl |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N[C@@H]([13CH2]CC(O)=O)C( |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| mp | 205 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

