L-Phenyl-d5-alanine-2,3,3-d3
ALDRICH/490148 - 98 atom % D, 99% (CP)
Synonym: L-Phenyl-d5-alanine-a,ß,ß-d3
CAS Number: 17942-32-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9D8H3NO2
Molecular Weight: 173.24
MDL Number: MFCD00144657
Linear Formula: C6D5CD2CD(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| InChI | 1S/C9H11NO2/c10-8(9(11)12 |
| InChI key | COLNVLDHVKWLRT-WYMAAGAPSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+8 |
| mp | 270-275 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]25/D -33.0°, c = 1 in H2O |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]c1c([2H])c([2H])c(c([ |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| mp | 270-275 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

