Malonic acid-13C3
ALDRICH/490202 - 99 atom % 13C
Synonym: 13C Labeled malonic acid; Propanedioic acid-13C3
CAS Number: 102342-85-8
Empirical Formula (Hill Notation): 13C3H4O4
Molecular Weight: 107.04
MDL Number: MFCD00084007
Linear Formula: 13CH2(13CO2H)2
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/C3H4O4/c4-2(5)1-3(6)7/ |
| InChI key | OFOBLEOULBTSOW-VMIGTVKRSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+3 |
| mp | 132-135 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O[13C](=O)[13CH2][13C](O) |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H318 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/22-41 |
| Safety Statements | 26-36/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 341.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 172 °C - closed cup |
| mp | 132-135 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |



