Methyl bromoacetate-2,2-d2
ALDRICH/490261 - 98 atom % D
CAS Number: 163886-16-6
Empirical Formula (Hill Notation): C3D2H3BrO2
Molecular Weight: 154.99
MDL Number: MFCD00190481
Linear Formula: BrCD2CO2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 51-52 °C/15 mmHg (lit.) |
| density | 1.637 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C3H5BrO2/c1-6-3(5)2-4/ |
| InChI key | YDCHPLOFQATIDS-CBTSVUPCSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+2 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]C([2H])(Br)C(=O)OC |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H314 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P310 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25-34-37 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2643 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 147.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 64.00 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 51-52 °C/15 mmHg (lit.) |
| Density | 1.637 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352116 |



