Oleic acid-13C18
ALDRICH/490431 - ≥99 atom % 13C, ≥99% (CP)
Synonym: 13C Labeled oleic acid; Elainic acid-13C18; Oleic acid-ul-13C
CAS Number: 287100-82-7
Empirical Formula (Hill Notation): 13C18H34O2
Molecular Weight: 300.33
MDL Number: MFCD00145035
Linear Formula: 13CH3(13CH2)713CH=13CH(13CH2)713CO2H
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% (CP) |
| bp | 192-195 °C/1.2 mmHg (lit.) |
| density | 0.947 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C18H34O2/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | ZQPPMHVWECSIRJ-IGBBIXMTSA |
| isotopic purity | ≥99 atom % 13C |
| mass shift | M+18 |
| mp | 13.4 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [H][13C]([13CH2][13CH2][ |
| storage temp. | −20°C |
| Analysis Note: | This product may be used as an analytical standard. |
| Application: | Oleic acid-13C18 was used to prepare stable isotope-labeled fatty acid (FA) mixtures. It was also used for the isotopic labeling of triglycerides (TG) in HepG2 hepatoma cells. |
| General description: | Oleic acid-13C18 is a 13C labeled fatty acid. The disposition of 13C18 -oleic acid following in vivo intravenous and oral administration has been determined by liquid chromatography-mass spectrometry. |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | 100 mg in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 38 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113.00 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% (CP) |
| bp | 192-195 °C/1.2 mmHg (lit.) |
| mp | 13.4 °C (lit.) |
| Density | 0.947 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352211 |


