Sodium nitrite-15N
ALDRICH/490814 - 98 atom % 15N, 95% (CP)
Synonym: 15N Labeled sodium nitrite
CAS Number: 68378-96-1
Empirical Formula (Hill Notation): 15NNaO2
Molecular Weight: 69.99
MDL Number: MFCD00084241
Linear Formula: Na15NO2
Product Type: Chemical
| assay | 95% (CP) |
| form | solid |
| InChI | 1S/HNO2.Na/c2-1-3;/h(H,2, |
| InChI key | LPXPTNMVRIOKMN-YTBWXGASSA |
| isotopic purity | 98 atom % 15N |
| mass shift | M+1 |
| mp | 271 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Na+].[O-][15N]=O |
| storage temp. | room temp |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS03,GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H272 - H301 - H319 - H400 |
| Precautionary statements | P210 - P220 - P264 - P273 - P301 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | O,T,N |
| Risk Statements | 8-25-50 |
| Safety Statements | 45-61 |
| RIDADR | UN 1500 6.1(5.1) / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% (CP) |
| mp | 271 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12352118 |




