N-Methyl-d3-pyrrolidine
ALDRICH/491233 - 98 atom % D
Synonym: 1-Methyl-d3-pyrrolidine
CAS Number: 77422-30-1
Empirical Formula (Hill Notation): C5D3H8N
Molecular Weight: 88.17
MDL Number: MFCD01075408
Linear Formula: C5D3H8N
Product Type: Chemical
| bp | 80-81 °C (lit.) |
| density | 0.848 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C5H11N/c1-6-4-2-3-5-6/ |
| InChI key | AVFZOVWCLRSYKC-FIBGUPNXSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+3 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]C([2H])([2H])N1CCCC1 |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 11-22-34 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2924 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -7.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -22 °C - closed cup |
| bp | 80-81 °C (lit.) |
| Density | 0.848 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352116 |

