1-Pentan-d11-ol
ALDRICH/491276 - 98 atom % D
Synonym: Pentyl-d11 alcohol
CAS Number: 126840-22-0
Empirical Formula (Hill Notation): C5D11HO
Molecular Weight: 99.22
MDL Number: MFCD00145002
Linear Formula: CD3(CD2)4OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 136-138 °C (lit.) |
| density | 0.911 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C5H12O/c1-2-3-4-5-6/h6 |
| InChI key | AMQJEAYHLZJPGS-GILSBCIXSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+11 |
| mp | −78 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]C([2H])([2H])C([2H])( |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H315 - H318 - H332 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P305 + P351 + P338 |
| Risk Statements | 10 |
| RIDADR | UN1105 - class 3 - PG 3 - Pentanols |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 120.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 49.00 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 136-138 °C (lit.) |
| mp | −78 °C (lit.) |
| Density | 0.911 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352116 |




