2-Naphthol-1,3,4,5,6,7,8-d7
ALDRICH/491454 - 97 atom % D
CAS Number: 78832-54-9
Empirical Formula (Hill Notation): C10D7HO
Molecular Weight: 151.21
MDL Number: MFCD01074243
Linear Formula: C10D7HO
Product Type: Chemical
| bp | 285-286 °C (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C10H8O/c11-10-6-5-8-3- |
| InChI key | JWAZRIHNYRIHIV-GSNKEKJESA |
| isotopic purity | 97 atom % D |
| mass shift | M+7 |
| mp | 120-122 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]c1c([2H])c([2H])c2c([ |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H332 - H400 |
| Precautionary statements | P261 - P301 + P312 + P330 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 20/22-50 |
| Safety Statements | 24/25-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| bp | 285-286 °C (lit.) |
| mp | 120-122 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352001 |



