4-Aminophenol-d7
ALDRICH/491519 - 98 atom % D
Synonym: 4-
CAS Number: 285132-88-9
Empirical Formula (Hill Notation): C6D7NO
Molecular Weight: 116.17
MDL Number: MFCD01074232
Linear Formula: D2NC6D4OD
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/C6H7NO/c7-5-1-3-6(8)4- |
| InChI key | PLIKAWJENQZMHA-ZZLZVNDKSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+7 |
| mp | 188-190 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]Oc1c([2H])c([2H])c(N( |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H332 - H341 - H410 |
| Precautionary statements | P201 - P273 - P301 + P312 + P330 - P304 + P340 + P312 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 20/22-50/53-68 |
| Safety Statements | 28-36/37-60-61 |
| RIDADR | UN 2512 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 383.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 195 °C - closed cup |
| mp | 188-190 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352116 |




