2-(Trifluoromethyl)benzenesulfonyl chloride
ALDRICH/491624 - 97%
CAS Number: 776-04-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H4ClF3O2S
Molecular Weight: 244.62
MDL Number: MFCD00051696
Linear Formula: CF3C6H4SO2Cl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 133-135 °C/14 mmHg (lit.) |
| density | 1.585 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C7H4ClF3O2S/c8-14(12,1 |
| InChI key | ZIZGWNOAHUCACM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | FC(F)(F)c1ccccc1S(Cl)(=O) |
| General description: | 2-(Trifluoromethyl)benzen |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 23-26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 133-135 °C/14 mmHg (lit.) |
| Density | 1.585 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


