Acetone-13C3
ALDRICH/491667 - 99 atom % 13C
CAS Number: 93628-01-4
Empirical Formula (Hill Notation): 13C3H6O
Molecular Weight: 61.06
MDL Number: MFCD00083865
Linear Formula: 13CH313CO13CH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 56 °C (lit.) |
| density | 0.832 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C3H6O/c1-3(2)4/h1-2H3/ |
| InChI key | CSCPPACGZOOCGX-VMIGTVKRSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+3 |
| mp | −94 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [13CH3][13C]([13CH3])=O |
| Packaging: | 250 mg in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H319 - H336 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11-37/38-41 |
| Safety Statements | 9-16-23-33 |
| RIDADR | UN1090 - class 3 - PG 2 - Acetone |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 1.4 °F |
| Flash Point(C) | -17 °C |
| Supplemental Hazard Statements | EUH066 |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 56 °C (lit.) |
| mp | −94 °C (lit.) |
| Density | 0.832 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352101 |



