4-(Bromomethyl)pyridine hydrobromide
ALDRICH/491748 - 97%
Synonym: (4-Pyridyl)methyl bromide hydrobromide; 4-
CAS Number: 73870-24-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H6BrN · HBr
Molecular Weight: 252.93
MDL Number: MFCD01863545
Linear Formula: C6H6BrN · HBr
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C6H6BrN.BrH/c7-5-6-1-3 |
| InChI key | VAJUUDUWDNCECT-UHFFFAOYSA |
| mp | 189-192 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Br[H].BrCc1ccncc1 |
| Application: | 4-(Bromomethyl)pyridine hydrobromide may be used in the preparation of: • 3-(4-pyridylmethyl)-2′, • 3-(4-pyridylmethyl)-3′-O-oleyl-5′-O-(4,4-dimethoxytriphenylmethyl)-thymidine • 1,4-bis(N-hexyl-4-pyridinium)butad It may also be used in the preparation of the following benzoxazine derivatives: • 2-morpholin-4-yl-7-(pyr • 8-methyl-2-morpholin-4- • 2-morpholin-4-yl-8-(pyr |
| General description: | 4-(Bromomethyl)pyridine hydrobromide is a substituted pyridine. It reacts with 1,2-ethanediamine and 1,3-propanediamine to form the corresponding diamines. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 189-192 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


