Ethylene oxide-13C2
ALDRICH/492612 - ≥99 atom % 13C, ≥99% (CP), contains hydroquinone as stabilizer
CAS Number: 84508-46-3
Empirical Formula (Hill Notation): 13C2H4O
Molecular Weight: 46.04
MDL Number: MFCD00144291
Linear Formula: 13C2H4O
Product Type: Chemical
| application(s) | environmental |
| assay | ≥99% (CP) |
| bp | 10.7 °C (lit.) |
| contains | hydroquinone as stabilizer |
| density | 0.859 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C2H4O/c1-2-3-1/h1-2H2/ |
| InChI key | IAYPIBMASNFSPL-ZDOIIHCHSA |
| isotopic purity | ≥99 atom % 13C |
| mass shift | M+2 |
| mp | −111 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [13CH2]1[13CH2]O1 |
| Other Notes: | Stainless steel hose adapter Z146838 or stainless steel body mini gas regulator Z513547 is recommended. |
| Packaging: | 500 mg in Sure/Pac™ |
| Packaging: | All gas volumes are quoted at Standard Temperature and Pressure (STP) and not at Normal Temperature and Pressure (NTP). One STP Liter is 7.7% more gas than one NTP Liter. |
| Packaging: | Standard 500 mg quantity is packaged in a Sure/Pac cylinder with stainless steel 1/4" male NPT valve . Nominal gas pressure at 21ºC is 7 psig for 500 mg. This pressure is slightly above atmospheric pressure. Care must be taken when extracting this product from the cylinder. |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H319 - H331 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P301 + P310 - P305 + P351 + P338 - P311 |
| Hazard Codes | F+ |
| Risk Statements | 12 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN 2037TF 2.3(2.1) |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -4.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -20.00 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% (CP) |
| bp | 10.7 °C (lit.) |
| mp | −111 °C (lit.) |
| Density | 0.859 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352119 |


