Iodomethane-d
ALDRICH/492825 - ≥98 atom % D, ≥99% (CP), contains copper as stabilizer
Synonym: Methyl-d iodide
CAS Number: 992-96-1
Empirical Formula (Hill Notation): CDH2I
Molecular Weight: 142.95
MDL Number: MFCD00190468
Linear Formula: DCH2I
Product Type: Chemical
| application(s) | agriculture environmental pharmaceutical |
| assay | ≥99% (CP) |
| bp | 42 °C (lit.) |
| contains | copper as stabilizer |
| density | 2.296 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/CH3I/c1-2/h1H3/i1D |
| InChI key | INQOMBQAUSQDDS-MICDWDOJSA |
| isotopic purity | ≥98 atom % D |
| mass shift | M+1 |
| mp | -66.5 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]CI |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | - Quality control reference standards - reaction mechanism investigations - Pharmaceutical formulation development - Analytical method development |
| Features and Benefits: | Features - Excellent solvent characteristics for NMR applications - High deuterium content for effective labeling - Improves the reliability of spectroscopic data - Non-toxic and safe for laboratory environments Benefits - Accelerates drug formulation processes and testing - Improves the quality of NMR results and analyses - Increases efficiency in research studies - Supports the development of new therapeutic strategies |
| General description: | Iodomethane-d ≥98 atom % D, ≥99% (CP), contains copper as stabilizer is a high-purity isotope product with a unique chemical profile that belongs to the class of isotopes. Produced by Sigma-Aldrich, we are committed to providing quality isotope products and a reliable supply chain. Available in industrial and pre-pack quantities. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H301 + H331 - H312 - H315 - H319 - H335 - H351 - H410 |
| Precautionary statements | P210 - P273 - P280 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P311 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 21-23/25-37/38-40 |
| Safety Statements | 36/37-38-45 |
| RIDADR | UN 2644 6.1 / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 89.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 32.1 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% (CP) |
| bp | 42 °C (lit.) |
| mp | -66.5 °C (lit.) |
| Density | 2.296 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352005 |





