Valeric-d9 acid
ALDRICH/493201 - 98 atom % D
Synonym: Pentanoic-d9 acid
CAS Number: 115871-50-6
Empirical Formula (Hill Notation): C5D9HO2
Molecular Weight: 111.19
MDL Number: MFCD00145082
Linear Formula: CD3(CD2)3CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 185 °C (lit.) |
| density | 1.022 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C5H10O2/c1-2-3-4-5(6)7 |
| InChI key | NQPDZGIKBAWPEJ-YNSOAAEFSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+9 |
| mp | -20--18 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]C([2H])([2H])C([2H])( |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-38-41 |
| Safety Statements | 16-26-33-39 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 204.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 96.00 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 185 °C (lit.) |
| mp | -20--18 °C (lit.) |
| Density | 1.022 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352106 |



