Phenyl-d5 isocyanate
ALDRICH/493244 - 98 atom % D
CAS Number: 83286-56-0
Empirical Formula (Hill Notation): C7D5NO
Molecular Weight: 124.15
MDL Number: MFCD01075412
Linear Formula: C6D5NCO
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 162-163 °C (lit.) |
| density | 1.142 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C7H5NO/c9-6-8-7-4-2-1- |
| InChI key | DGTNSSLYPYDJGL-RALIUCGRSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+5 |
| mp | −30 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]c1c([2H])c([2H])c(N=C |
| technique(s) | protein expression: suitable |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 - H314 - H317 - H330 - H334 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T+ |
| Risk Statements | 10-22-26-34-42-52 |
| Safety Statements | 16-26-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2487 3(6.1) / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 123.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 51.00 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 162-163 °C (lit.) |
| mp | −30 °C (lit.) |
| Density | 1.142 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352116 |





