Pyrrolidine-2,2,3,3,4,4,5,5-d8
ALDRICH/493384 - 98 atom % D
Synonym: Deuterated pyrrolidine; Tetradeuteropyrrole; Tetramethyleneimine-
CAS Number: 212625-79-1
Empirical Formula (Hill Notation): C4D8HN
Molecular Weight: 79.17
MDL Number: MFCD01074150
Linear Formula: C4D8HN
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 87-88 °C (lit.) |
| density | 0.946 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C4H9N/c1-2-4-5-3-1/h5H |
| InChI key | RWRDLPDLKQPQOW-SVYQBANQSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+8 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]C1([2H])NC([2H])([2H] |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 - H314 - H332 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 11-20/22-35 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 1922 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 37.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 3.00 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 87-88 °C (lit.) |
| Density | 0.946 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352116 |




