Trichloroacetic acid-1-13C
ALDRICH/493457 - 99 atom % 13C
CAS Number: 173470-69-4
Empirical Formula (Hill Notation): 13CCHCl3O2
Molecular Weight: 164.38
MDL Number: MFCD01075504
Linear Formula: Cl313CCO2H
Product Type: Chemical
| bp | 196 °C (lit.) |
| density | 1.630 g/mL at 25 °C |
| form | solid |
| InChI | 1S/C2HCl3O2/c3-2(4,5)1(6) |
| InChI key | YNJBWRMUSHSURL-OUBTZVSYSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | 54-58 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O[13C](=O)C(Cl)(Cl)Cl |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 - H400 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| RIDADR | UN 1839 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113.00 °C - closed cup |
| bp | 196 °C (lit.) |
| mp | 54-58 °C (lit.) |
| Density | 1.630 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352106 |



