Ytterbium(II) iodide
ALDRICH/494372 - powder, ≥99.9% trace metals basis
Synonym: Ytterbium diiodide; Ytterbium(II) iodide
CAS Number: 19357-86-9
Empirical Formula (Hill Notation): I2Yb
Molecular Weight: 426.85
MDL Number: MFCD32669887
Linear Formula: YbI2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.9% trace metals basis |
| form | powder |
| impurities | ≤1000.0 ppm Trace Rare Earth Analysis |
| InChI | 1S/2HI.Yb/h2*1H;/q;;+2/p- |
| InChI key | SJLISRWUWZVXNZ-UHFFFAOYSA |
| mp | ~999 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: ytterbium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | I[Yb]I |
| Application: |
|
| Packaging: | 1, 5 g in ampule |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.9% trace metals basis |
| mp | ~999 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


