α-Cyclodextrin, sulfated sodium salt hydrate
ALDRICH/494542
Synonym: α-Cyclodextrin hydrate sulfate sodium salt; alpha-cyclodextrin hydrate sulfate sodium
CAS Number: 699020-02-5
MDL Number: MFCD01863562
Product Type: Chemical
| InChI key | BXIKECRJPOGMAH-RQHIBQQSSA |
| mp | 190 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]23/D +78°, c = 1 in H2O |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Na+].[Na+].[Na+].[Na+].[ |
| Application: | α-Cyclodextrin, sulfated sodium salt hydrate can be used as a host molecule in the formation of inclusion complexes with the azo dye Methyl Yellow. It also enhance the stability of the hydrazone tautomer of Methyl Yellow in acidic medium. |
| General description: | α-Cyclodextrin, sulfated sodium salt hydrate is a modified version of α-cyclodextrin, and is commonly used in the pharmaceutical industry to improve the solubility and bioavailability of poorly soluble drugs. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 190 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352201 |

