L-Glutamic acid γ-benzyl ester
ALDRICH/49510 - ≥99.0% (T)
Synonym: L-Glutamic acid 5-benzyl ester
CAS Number: 1676-73-9
Empirical Formula (Hill Notation): C12H15NO4
Molecular Weight: 237.25
EC Number: 216-826-1
MDL Number: MFCD00002633
Linear Formula: C6H5CH2OCOCH2CH2CH(NH2)COOH
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥99.0% (T) |
| InChI | 1S/C12H15NO4/c13-10(12(15 |
| InChI key | BGGHCRNCRWQABU-JTQLQIEISA |
| mp | 181-182 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +19±2°, c = 1% in acetic acid |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | N[C@@H](CCC(=O)OCc1ccccc1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | • Synthesis of bioreducible block copolymers based on poly(ethylene glycol) and poly(γ-benzyl • Synthesis of biodegradable poly( • Synthesis of pH and temperature-responsive diblock copolymers based on poly( |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (T) |
| mp | 181-182 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

