Titanium(IV) oxysulfate solution
ALDRICH/495379 - ~15 wt. % in dilute sulfuric acid, 99.99% trace metals basis
Synonym: Titanium oxide sulfate; Titanium oxysulfate; Titanyl sulfate (TiO(SO4 ))
CAS Number: 13825-74-6
Empirical Formula (Hill Notation): O5STi
Molecular Weight: 159.93
MDL Number: MFCD00216886
Linear Formula: TiOSO4
Product Type: Chemical
| assay | 99.99% trace metals basis |
| bp | >100 °C |
| concentration | ~15 wt. % in dilute sulfuric acid |
| density | 1.361 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| impurities | ≤150.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/3H2O4S.2H2O.2Ti/c3*1-5 |
| InChI key | GEXADUANBMINSZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: titanium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | O[Ti+3].O[Ti+3].[O-]S([O- |
| Application: | • Characterization and properties of titanium (IV) oxide, synthesized by different routes: Discusses the use of titanium(IV) oxysulfate as a precursor in sol-gel methods to prepare titanium oxide solutions with varying pH values (Dontsova & Kutuzova, 2021 ![]() • Thermodynamic modeling of sulfate-acid and sulfate-fluoride leaching of titanium: Analyzes the production of titanium(IV) sulfate and oxysulfate as main products from rutile in sulfuric acid solutions (Dubenko et al., 2020 ![]() • Formation of TiO2 particles during thermal decomposition of Ti (NO3) 4, TiOF2 and TiOSO4: Investigates the thermal decomposition of titanium oxysulfide in acid solutions, forming TiO2 particles (Sofronov et al., 2020 ![]() |
| Packaging: | 1 L in glass bottle |
| Packaging: | 250 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H290 - H314 |
| Precautionary statements | P234 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 - P363 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 35 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3264 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| bp | >100 °C |
| Density | 1.361 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352302 |


