Tetra-2-pyridinylpyrazine
ALDRICH/495557 - 97%
Synonym: 2,3,5,6-
CAS Number: 25005-97-4
Empirical Formula (Hill Notation): C24H16N6
Molecular Weight: 388.42
MDL Number: MFCD00014608
Linear Formula: C24H16N6
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C24H16N6/c1-5-13-25-17 |
| InChI key | UOJZYBFRNITHCX-UHFFFAOYSA |
| mp | 292-294 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | c1ccc(nc1)-c2nc(-c3ccccn3 |
| Application: | Tetra-2-pyridinylpyrazine (tppz, tpyprz) may be used as a ligand in the synthesis of the following metal complexes: • [{CuCl}2(μ-tppz)][PF6]2 (PF6=hexafluorophosphate) • [(Cp*2Ln)2(μ-tppz.)](BPh4) (Cp*=pentamethylcyclopent • [Fe(tpyprz)2]2[Mo8O26]·3.7H2O (Mo8O26=octamolybdate) |
| General description: | Tetra-2-pyridinylpyrazine (TPP) or 2,3,5,6-tetra-2-pyridinyl |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 292-294 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


