Triisopropylsilanol
ALDRICH/495565 - 98%
Synonym: 1,1,1-
CAS Number: 17877-23-5
Empirical Formula (Hill Notation): C9H22OSi
Molecular Weight: 174.36
MDL Number: MFCD01863576
Linear Formula: [(CH3)2CH]3SiOH
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 196 °C/750 mmHg (lit.) |
| density | 0.878 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C9H22OSi/c1-7(2)11(10, |
| InChI key | MQNNNLJCDJBERF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)[Si](O)(C(C)C)C(C)C |
| Packaging: | 1, 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 162.0 °F |
| Flash Point(C) | 72.2 °C |
| Purity | 98% |
| bp | 196 °C/750 mmHg (lit.) |
| Density | 0.878 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |

