Graphite
ALDRICH/496588 - powder, <150 μm, 99.99% trace metals basis
CAS Number: 7782-42-5
Empirical Formula (Hill Notation): C
Molecular Weight: 12.01
EC Number: 231-955-3
MDL Number: MFCD00144065
Linear Formula: C
Product Type: Chemical
| application(s) | battery manufacturing |
| assay | 99.99% trace metals basis |
| composition | C |
| density | 2.26 g/cm3 (lit.) |
| form | powder |
| grade | battery grade |
| InChI | 1S/C |
| InChI key | OKTJSMMVPCPJKN-UHFFFAOYSA |
| mol wt | Mw 12.011 g/mol |
| mp | 3652-3697 °C (lit.) |
| particle size | <150 μm |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [C] |
| Packaging: | 113.4 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| mp | 3652-3697 °C (lit.) |
| Density | 2.26 g/cm3 (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

