Sodium phosphotungstate hydrate
ALDRICH/496626 - ≥99.9% trace metals basis
Synonym: Hydrated sodium phosphorus tungsten oxide; Sodium tungsten hydroxide oxide phosphate
CAS Number: 312696-30-3
Empirical Formula (Hill Notation): Na3O40PW12 · xH2O
Molecular Weight: 2946.00 (anhydrous basis)
EC Number: 257-132-9
MDL Number: MFCD01863601
Linear Formula: Na3PO4·12WO3·xH2O
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.9% trace metals basis |
| form | powder |
| impurities | ≤1000.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/3Na.H3O4P.H2O.36O.12W/ |
| InChI key | ZJNHDCZHHPMFAZ-UHFFFAOYSA |
| mp | >350 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: sodium |
| SMILES string | O.[Na+].[Na+].[Na+].[O-]P |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.9% trace metals basis |
| mp | >350 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


