Bis[2-(methacryloyloxy)ethyl] phosphate
ALDRICH/496758
Synonym: 2-Hydroxyethyl methacrylate phosphate; Bis(2-
CAS Number: 32435-46-4
Empirical Formula (Hill Notation): C12H19O8P
Molecular Weight: 322.25
EC Number: 251-040-2
MDL Number: MFCD00128922
Linear Formula: [H2C=C(CH3)CO2CH2CH2O]2P(O)OH
Product Type: Chemical
| bp | 221 °C (lit.) |
| density | 1.28 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C12H19O8P/c1-9(2)11(13 |
| InChI key | NXBXJOWBDCQIHF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(=C)C(=O)OCCOP(O)(=O)OC |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Bis[2-(methacryloyloxy)et • To prepare self-etching primer formulations for enamel and dentine. Primers with BMEP exhibit good wetting, etching, and penetration in both dentine and enamel. • As a precursor to synthesize fire retardant nanocomposites via suspension polymerization. |
| Features and Benefits: | • Presence of dimethacrylate groups enables cross-linking and improves copolymerization. • Hydrophilicity and short carbon chains can enhance wetting. |
| General description: | Bis[2-(methacryloyloxy)et |
| Packaging: | 100, 500 mL in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| bp | 221 °C (lit.) |
| Density | 1.28 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |


