Tetrahydrofuran-3-carboxaldehyde solution
ALDRICH/496847 - 50 wt. % in H2O, 98%
CAS Number: 79710-86-4
Empirical Formula (Hill Notation): C5H8O2
Molecular Weight: 100.12
MDL Number: MFCD02101976
Linear Formula: C5H8O2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 99 °C |
| concentration | 50 wt. % in H2O |
| density | 1.106 g/mL at 25 °C |
| functional group | aldehyde |
| ether | |
| InChI | 1S/C5H8O2/c6-3-5-1-2-7-4- |
| InChI key | GSUBXIVOZXWGKF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O=CC1CCOC1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| General description: | The product is a 50 wt.% solution of tetrahydrofuran-3-carboxa |
| Packaging: | 25, 100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H318 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 5-19-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 190.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 88 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 99 °C |
| Density | 1.106 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


