4-Methyldibenzothiophene
ALDRICH/496901 - 96%
CAS Number: 7372-88-5
Empirical Formula (Hill Notation): C13H10S
Molecular Weight: 198.28
MDL Number: MFCD00216258
Linear Formula: C13H10S
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 298 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C13H10S/c1-9-5-4-7-11- |
| InChI key | NICUQYHIOMMFGV-UHFFFAOYSA |
| mp | 64-68 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1cccc2c3ccccc3sc12 |
| Application: | 4-Methyldibenzothiophene (MDBT) may be used in the synthesis of the following 2-substituted products: • 2-(3′-carboxypropanoyl) • 2-acetyl-4-methyldibenz • 2-nitro-4-methyldibenzo |
| General description: | 4-Methyldibenzothiophene (MDBT) is a refractory sulfur compound found in fuels. Its gas-phase molar enthalpy of formation has been derived. The hydrodesulfurization (HDS) of MDBT under various conditions have been reported. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| bp | 298 °C (lit.) |
| mp | 64-68 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

