4-Piperidinemethanol
ALDRICH/497312 - 97%
Synonym: 4-
CAS Number: 6457-49-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H13NO
Molecular Weight: 115.17
MDL Number: MFCD00174228
Linear Formula: C6H13NO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 118-120 °C/10 mmHg (lit.) |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C6H13NO/c8-5-6-1-3-7-4 |
| InChI key | XBXHCBLBYQEYTI-UHFFFAOYSA |
| mp | 55-59 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OCC1CCNCC1 |
| Application: | 4-Piperidinemethanol may be used in the preparation of: • N-tert-butoxycarbonyl-4-hydroxy • desferrioxamine B (DFO) containing third generation triazine dendrimer • ethyl 3-(4-(hydroxymethyl)piper • 4-(hydroxymethyl)piperidine-1-carbodithioic acid (HL) • 1-[[(1E)-2-(4-chlorophenyl)ethenyl]sulfonyl]-4-piperidinemethanol |
| Application: | Substrate used in solid-phase organic synthesis of a secondary amine. |
| General description: | 4-Piperidinemethanol is a cyclic secondary amine. Its standard molar enthalpies of combustion, sublimation and formation have been determined. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39 |
| RIDADR | UN 3263 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 118-120 °C/10 mmHg (lit.) |
| mp | 55-59 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


