Butylzinc bromide solution
ALDRICH/497746 - 0.5 M in THF
CAS Number: 92273-73-9
Empirical Formula (Hill Notation): C4H9BrZn
Molecular Weight: 202.41
MDL Number: MFCD00671997
Linear Formula: CH3(CH2)3ZnBr
Product Type: Chemical
| concentration | 0.5 M in THF |
| density | 0.958 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C4H9.BrH.Zn/c1-3-4-2;; |
| InChI key | HMBGXQKLGHIDMN-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCCC[Zn]Br |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Butylzinc bromide is an organozinc compound, which can be used as a reagent: • In palladium-catalyzed Negishi cross-coupling reaction to construct carbon-carbon bond by reacting with organic halides or triflates. • To prepare n-butylanisole by treating with 4-bromoanisole in the presence of a tetraphosphine ligand and a palladium catalyst. |
| Legal Information: | Product of Rieke Metals, Inc. Rieke is a registered trademark of Rieke Metals, Inc. |
| Packaging: | 50 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 - H319 - H335 - H351 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 - P370 + P378 - P403 + P235 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-19-36/37-40 |
| Safety Statements | 16-26-36/37 |
| RIDADR | UN 2924 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 1.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -17 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH019 |
| Density | 0.958 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352103 |




