tert-Butylzinc bromide solution
ALDRICH/497754 - 0.5 M in THF
Synonym: Bromo(1,1-
CAS Number: 7565-59-5
Empirical Formula (Hill Notation): C4H9BrZn
Molecular Weight: 202.41
MDL Number: MFCD00671989
Linear Formula: (CH3)3CZnBr
Product Type: Chemical
| concentration | 0.5 M in THF |
| density | 0.966 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C4H9.BrH.Zn/c1-4(2)3;; |
| InChI key | BWEAWEFMOSRWQF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)[Zn]Br |
| storage temp. | 2-8°C |
| Legal Information: | Product of Rieke Metals, Inc. Rieke is a registered trademark of Rieke Metals, Inc. |
| Packaging: | 50 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 - H335 - H351 |
| Precautionary statements | P261 - P281 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 19-36/37-40 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | UN 2924 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -6.2 °F - (THF) |
| Flash Point(C) | -21.2 °C - (THF) |
| Supplemental Hazard Statements | EUH019 |
| Density | 0.966 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352103 |



