3,3,3-Trifluoropropionic acid
ALDRICH/498203 - 98%
CAS Number: 2516-99-6
Empirical Formula (Hill Notation): C3H3F3O2
Molecular Weight: 128.05
MDL Number: MFCD00153292
Linear Formula: CF3CH2CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 145 °C/746 mmHg (lit.) |
| density | 1.45 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | carboxylic acid |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C3H3F3O2/c4-3(5,6)1-2( |
| InChI key | KSNKQSPJFRQSEI-UHFFFAOYSA |
| mp | 9.7 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OC(=O)CC(F)(F)F |
| Application: | 3,3,3-Trifluoropropionic acid may be used in the synthesis of: • 2,2,2-trifluoroethyl 3,3,3-trifluoroprionate • ethyl 3,3,3-trifluoroprionate • N-trifluoropropionyl- • 3,3,3-trifluoropropanoyl chloride |
| Packaging: | 5, 25 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 198.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 92.22 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 145 °C/746 mmHg (lit.) |
| mp | 9.7 °C (lit.) |
| Density | 1.45 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


