4,6-Diaminoresorcinol dihydrochloride
ALDRICH/498297 - 97%
CAS Number: 16523-31-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6H8N2O2 · 2HCl
Molecular Weight: 213.06
MDL Number: MFCD00143239
Linear Formula: (H2N)2C6H2-1,3-(OH)2 · 2HCl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C6H8N2O2.2ClH/c7-3-1-4 |
| InChI key | KUMOYHHELWKOCB-UHFFFAOYSA |
| mp | 254 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cl.Cl.Nc1cc(N)c(O)cc1O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 4,6-Diaminoresorcinol dihydrochloride may be used as a precursor in the synthesis of: • poly(p-phenylene benzobisoxazole) (PBO) • poly(2,6-naphthalenebenzobisoxazole) (Naph-2,6-PBO) • poly(1,5-naphthalenebenzobisoxazole) (Naph-1,5-PBO) |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 254 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

