4-Ethoxy-4-oxobutylzinc bromide solution
ALDRICH/498491 - 0.5 M in THF
Synonym: (4-
CAS Number: 131379-39-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11BrO2Zn
Molecular Weight: 260.44
MDL Number: MFCD00671977
Linear Formula: C2H5O2C(CH2)3ZnBr
Product Type: Chemical
| concentration | 0.5 M in THF |
| density | 0.976 g/mL at 25 °C |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C6H11O2.BrH.Zn/c1-3-5- |
| InChI key | QRIVZBPOANGBFR-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCOC(=O)CCC[Zn]Br |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 4-Ethoxy-4-oxobutylzinc bromide can be used: • As an intermediate in one of the key synthetic steps for the preparation of acrylic acid derivatives as EP3 receptor antagonists. • As an intermediate in the final step of the total synthesis of a natural product mucosin. • As a substrate in the synthesis of multi-substituted haloalkenes by reacting with 1-haloalkenes via Negishi cross-coupling reaction. |
| Legal Information: | Product of Rieke Metals, Inc. Rieke is a registered trademark of Rieke Metals, Inc. |
| Packaging: | 50 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 - H335 - H351 |
| Precautionary statements | P261 - P281 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 19-36/37-40 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | UN 2924 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -6.2 °F - (THF) |
| Flash Point(C) | -21.2 °C - (THF) |
| Supplemental Hazard Statements | EUH019 |
| Density | 0.976 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352103 |



