6-Ethoxy-6-oxohexylzinc bromide solution
ALDRICH/498505 - 0.5 M in THF
CAS Number: 312693-01-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H15BrO2Zn
Molecular Weight: 288.50
MDL Number: MFCD00671979
Linear Formula: C2H5O2C(CH2)5ZnBr
Product Type: Chemical
| concentration | 0.5 M in THF |
| density | 0.98 g/mL at 25 °C |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C8H15O2.BrH.Zn/c1-3-5- |
| InChI key | IZONVKQHIRKQIV-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCOC(=O)CCCCC[Zn]Br |
| storage temp. | 2-8°C |
| Legal Information: | Product of Rieke® Metals, Inc. |
| Legal Information: | Rieke is a registered trademark of Rieke Metals, Inc. |
| Packaging: | 50 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 - H319 - H335 - H351 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 - P370 + P378 - P403 + P235 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-19-36/37-40 |
| Safety Statements | 16-26-36/37 |
| RIDADR | UN 2056 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 1.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -17 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH019 |
| Density | 0.98 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352103 |




