3-Ethoxy-3-oxopropylzinc bromide solution
ALDRICH/498521 - 0.5 M in THF
Synonym: (2-
CAS Number: 193065-68-8
Empirical Formula (Hill Notation): C5H9BrO2Zn
Molecular Weight: 246.42
MDL Number: MFCD00671976
Linear Formula: C2H5O2CCH2CH2ZnBr
Product Type: Chemical
| concentration | 0.5 M in THF |
| density | 0.972 g/mL at 25 °C |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C5H9O2.BrH.Zn/c1-3-5(6 |
| InChI key | XLKAROLEWCMBDC-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCOC(=O)CC[Zn]Br |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 3-Ethoxy-3-oxopropylzinc bromide is a reagent used to insert ethyl propanoate group to the substrate. It can be used in: • Synthesis of γ-keto esters from aryl chlorides. • Synthesis of sulfones from 1,4-diazabicyclo[2.2.2]oc • Negishi cross-couplings with aryl vinyl phosphates to synthesize 1,1-disubstituted alkenes. |
| Legal Information: | Product of Rieke Metals, Inc. Rieke is a registered trademark of Rieke Metals, Inc. |
| Packaging: | 50 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 - H314 - H335 - H351 |
| Precautionary statements | P210 - P260 - P280 - P305 + P351 + P338 - P370 + P378 - P403 + P235 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 11-19-34-37-40 |
| Safety Statements | 9-16-26-33-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2924 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 1.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -17.0 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH019 |
| Density | 0.972 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352103 |





