4-Fluorobenzylzinc chloride solution
ALDRICH/498602 - 0.5 M in THF
Synonym: (4-
CAS Number: 312693-07-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H6ClFZn
Molecular Weight: 209.96
MDL Number: MFCD01319879
Linear Formula: FC6H4CH2ZnCl
Product Type: Chemical
| concentration | 0.5 M in THF |
| density | 0.952 g/mL at 25 °C |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C7H6F.ClH.Zn/c1-6-2-4- |
| InChI key | STBQRATYGMXEHR-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Fc1ccc(C[Zn]Cl)cc1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Legal Information: | Product of Rieke Metals, Inc. Rieke is a registered trademark of Rieke Metals, Inc. |
| Packaging: | 50 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 - H335 - H351 |
| Precautionary statements | P261 - P281 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 19-36/37-40 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | UN 2056 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -6.2 °F - (THF) |
| Flash Point(C) | -21.2 °C - (THF) |
| Supplemental Hazard Statements | EUH019 |
| Density | 0.952 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352103 |



