Zirconium(IV) oxide, sulfated
ALDRICH/499250 - pore 18 Å (mesoporous), 99% trace metals basis
Product Type: Chemical
| assay | 99% trace metals basis |
| form | powder |
| InChI | 1S/H2O4S.2O.Zr/c1-5(2,3)4 |
| InChI key | FEDRAWJBXIRHNE-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C (lit.) |
| pore size | 18 Å pore (mesoporous) |
| SMILES string | O=[Zr]=O.OS(O)(=O)=O |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% trace metals basis |
| mp | >300 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352303 |

