3,5-Dibromophenylboronic acid
ALDRICH/499501 - ≥95%
Synonym: 3,5-Dibromobenzene boronic acid
CAS Number: 117695-55-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H5BBr2O2
Molecular Weight: 279.72
MDL Number: MFCD01075725
Linear Formula: Br2C6H3B(OH)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C6H5BBr2O2/c8-5-1-4(7( |
| InChI key | WQBLCGDZYFKINX-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OB(O)c1cc(Br)cc(Br)c1 |
| Application: | Reactant involved in: • Vacuo condensation and on-surface radical addition for synthesis of phenylene-boroxine networks • Lithiation of dihalophenyl dioxazaborocines yielding functionalized dihalophenylboronic acids • Cycloboronation of tetrasubstituted butanetetraols • Homocoupling of arylboronic acids • Synthesis of borondipyrromethene hybrids • Studies of structure and activity of NHC and dendritic NHC iridium complexes |
| Other Notes: | Contains varying amounts of anhydride |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% |
| mp | >300 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

