4-Ethylphenylboronic acid
ALDRICH/499536
Synonym: (ρ-Ethylphenyl)boronic acid; 4-
CAS Number: 63139-21-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H11BO2
Molecular Weight: 149.98
MDL Number: MFCD00859377
Linear Formula: C2H5C6H4B(OH)2
Product Type: Chemical
| InChI | 1S/C8H11BO2/c1-2-7-3-5-8( |
| InChI key | RZCPLOMUUCFPQA-UHFFFAOYSA |
| mp | 150-155 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCc1ccc(cc1)B(O)O |
| Application: | Reactant for: • Suzuki-Miyaura cross-coupling reactions |
| Other Notes: | Contains varying amounts of anhydride |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 150-155 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


