Calcium chloride
ALDRICH/499609 - powder, 99.99% trace metals basis
Synonym: Calcium dichloride
CAS Number: 10043-52-4
Empirical Formula (Hill Notation): CaCl2
Molecular Weight: 110.98
EC Number: 233-140-8
MDL Number: MFCD00010903
Linear Formula: CaCl2
Product Type: Chemical
| assay | 99.99% trace metals basis |
| bp | 1935 °C/1 atm (lit.) |
| form | powder |
| grade | anhydrous |
| impurities | ≤150.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/Ca.2ClH/h;2*1H/q+2;;/p |
| InChI key | UXVMQQNJUSDDNG-UHFFFAOYSA |
| mp | 772 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | core: calcium |
| SMILES string | [Cl-].[Cl-].[Ca++] |
| solubility | ethanol: very soluble(lit.) |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| vapor pressure | 0.01 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | Calcium chloride can be used:• As electrolyte in the reduction of solid zirconium dioxide by electro-deoxidation. • A raw material to prepare composite adsorbent(activated carbon/silica gel/CaCl2) for cooling and dehumidification system. • As a catalyst to synthesize tetrahydropyranyl ethers via tetrahydropyranylation of alcohols and phenols. |
| Features and Benefits: | • Offers high purity of 99.99%, ideal for applications requiring minimal contamination, for advanced materials research. |
| General description: | Calcium chloride is an inorganic compound widely used in desiccators, catalysis, and thermal storage applications. It has the following properties:• Higher thermal conductivity • Chemical and thermal stability • Non-toxic and less corrosive |
| Packaging: | 1, 10 g in ampule |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 22-24 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| bp | 1935 °C/1 atm (lit.) |
| mp | 772 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


