O-Allyl-N-(9-anthracenylmethyl)cinchonidinium bromide
ALDRICH/499617 - 90%
Synonym: O(9)
CAS Number: 200132-54-3
Empirical Formula (Hill Notation): C37H37BrN2O
Molecular Weight: 605.61
MDL Number: MFCD01632446
Linear Formula: C37H37BrN2O
Product Type: Chemical
| assay | 90% |
| functional group | ether |
| InChI | 1S/C37H37N2O.BrH/c1-3-21- |
| InChI key | QOWNPAUSLGATNL-JNKXQCINSA |
| mp | 170 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −345±30°, c = 0.45 in chloroform |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Br-].[H][C@@]12CC[N+](C[ |
| Application: | O-Allyl-N-(9-anthracenylmethyl)cin |
| General description: | O-Allyl-N-(9-anthracenylmethyl)cin |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 90% |
| mp | 170 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |


