Di(ethylene glycol) benzyl ether
ALDRICH/499633 - 97%
Synonym: 2-
CAS Number: 2050-25-1
Empirical Formula (Hill Notation): C11H16O3
Molecular Weight: 196.24
MDL Number: MFCD00029649
Linear Formula: C6H5CH2OCH2CH2OCH2CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 80-110 °C/0.5 mmHg (lit.) |
| density | 1.094 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | ether |
| hydroxyl | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C11H16O3/c12-6-7-13-8- |
| InChI key | LJVNVNLFZQFJHU-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OCCOCCOCc1ccccc1 |
| Application: | Di(ethylene glycol) benzyl ether may be used as an initiator in the preparation of linear-PLA (poly( |
| Packaging: | 25 mL in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 80-110 °C/0.5 mmHg (lit.) |
| Density | 1.094 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

