Benzyl carbazate
ALDRICH/499781 - 97%
Synonym: (Benzyloxycarbonyl)
CAS Number: 5331-43-1
Empirical Formula (Hill Notation): C8H10N2O2
Molecular Weight: 166.18
EC Number: 226-230-3
MDL Number: MFCD00041890
Linear Formula: H2NNHCO2CH2C6H5
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| functional group | amine |
| hydrazine | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C8H10N2O2/c9-10-8(11)1 |
| InChI key | RXUBZLMIGSAPEJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 65-68 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NNC(=O)OCc1ccccc1 |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H318 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 41 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| mp | 65-68 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352108 |


