Benzo[b]thien-2-ylboronic acid
ALDRICH/499978 - ≥95%
Synonym: 1-
CAS Number: 98437-23-1
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7BO2S
Molecular Weight: 178.02
MDL Number: MFCD01075674
Linear Formula: C8H7BO2S
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| InChI | 1S/C8H7BO2S/c10-9(11)8-5- |
| InChI key | YNCYPMUJDDXIRH-UHFFFAOYSA |
| mp | 256-260 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OB(O)c1cc2ccccc2s1 |
| Application: | Reactant involved in: • PDE4 inhibitors • Chemoselective modification of oncolytic adenovirus • Synthesis of phosphorescent sensor for quantification of copper(II) ion • UV promoted phenanthridine syntheses • Preparation of CYP11B1 inhibitors for treatment of cortisol dependent diseases • Suzuki-Miyaura cross-coupling reactions |
| Other Notes: | Contains varying amounts of anhydride |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H412 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P273 - P301 + P312 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% |
| mp | 256-260 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


