L-(−)-Glyceric acid hemicalcium salt monohydrate
ALDRICH/50032 - ≥97.0% (KT)
Synonym: (S)
CAS Number: 6057-35-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O8 · Ca · 2H2O
Molecular Weight: 286.25
MDL Number: MFCD00150895
Linear Formula: C6H10O8 · Ca · 2H2O
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.0% (KT) |
| color | white |
| form | solid |
| InChI | 1S/2C3H6O4.Ca.2H2O/c2*4-1 |
| InChI key | OKEVQKKVYQHNFW-PXYKVGKMSA |
| mp | 134 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −13±1°, c = 5% in H2O |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O.O.OC[C@H](O)C(=O)O[Ca]O |
| Packaging: | 1, 5, 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97.0% (KT) |
| mp | 134 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |

