Glycine benzyl ester p-toluenesulfonate salt
ALDRICH/50051 - ≥99.0% (T)
Synonym: Benzyl glycinate p-toluenesulfonate salt
CAS Number: 1738-76-7
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11NO2 · C7H8O3S
Molecular Weight: 337.39
EC Number: 217-094-6
MDL Number: MFCD00035425
Linear Formula: NH2CH2COOCH2C6H5 · CH3C6H4SO3H
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥99.0% (T) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C9H11NO2.C7H8O3S/c10-6 |
| InChI key | WJKJXKRHMUXQSL-UHFFFAOYSA |
| mp | 132-134 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | Cc1ccc(cc1)S(O)(=O)=O.NCC |
| solubility | methanol: 0.1 g/mL, clear |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (T) |
| mp | 132-134 °C |
| UNSPSC | 12352209 |

